BIP

STANDARD MALOLETNICH OSIR2024

baner badania wody

serwis kapielowy logo


segregacja odpadow

 

mojapogoda

*******************

aleja gwiazd logo

giganci siatkowki

banner

 *******************************

KLUBY I STOWARZYSZENIA
Z TERENU GMINY MILICZ

Barycz Miliczbarycz sulow logo plon gadkowice logo

ASMILICZpittbul bizonmilicz

szkolka pilkarska milicz1 ks milicz

MSPDION smecz uks dwojka milicz

*************************

PARTNERZY

pzps logo

logo dzps

 fundacja polska siat

DSC 0767Z końcem sierpnia rusza kolejny sezon piłkarski w naszej gminie. Piłkarze po krótkiej przerwie letniej wznowili juz przygotowania do nowego sezonu, zaś administrator obiektu przygotowuje obiekt tak by w pełni służył i funkcjonował trenującym tam piłkarzom. Niestety, tegoroczne upalne lato nieco utrudnia utrzymaniu obiektu. Dlatego właśnie obecnie wykonywane specjalistyczne zabiegi spowodują, iż przez kolejnych kilkanaście dni nie będzie można w pełni korzystać z obiektu, by dać podłożu czas na regenerację. Nadmieńmy, iż płyta boiska jest intensywnie użytkowana, dlatego należy zadbać o jej najwyższą jakość pielęgnacji. Boisko, które nie jest w odpowiedni sposób pielęgnowane, szybko zniszczy się, pojawią się nierówności i braki w murawie. Zatem, nawierzchnia, która jest zbyt twarda, nie pochłania wody, sprzyja powstawaniu kontuzji, a znajdujące się w niej płytkie korzenie powodują niską przyczepność. Wszystkie specjalistyczne zabiegi pielęgnacji boiska piłkarskiego wykonywane są przez specjalistyczną firmę zgodnie z harmonogramem i warunkami gwarancji. Jedynie podlewanie, koszenie, szczotkowanie i nawożenie wykonywane są w ramach zadań nalezących do administratora obiektu.

DSC 0769 DSC 0765DSC 0764 DSC 0759

Areacja czyli napowietrzanie gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających. Na trawnikach intensywnie eksploatowanych aeracja jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonuje się ją maszynami do napowietrzania, zwanymi aeratorami, o wielorakich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Intensywność aktywności gier i spotkań na trawie, a także zastosowanie narzędzi i urządzeń do pielęgnacji połaci darni, powoduje przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych powstawanie zbitych stref kondensacyjnych na darni. W efekcie wpływa to negatywnie na gospodarkę wodną i powietrzną.

Dzięki aeracji, wzmaga się wymiana i gospodarka gazów w glebie. W okresie wegetacji i znacznego wzrostu darni od kwietnia do września napowietrzanie gruntu ma szczególnie korzystne działanie na rozwój darni. Wiosną i późnym latem stymuluje się dzięki temu wzrost korzeni. Napowietrzanie zniszczonego oraz nadwyrężonego przez eksploatację podłoża sportowego wpływa pozytywnie na optymalny wzrost i procesy odnowy traw. Systematyczna aeracje przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody, efektywniejszego działania nawozów, podniesienia średniej temperatury gleby w strefie korzeniowej, zwiększenia elastyczności trawnika oraz zwiększenia zdolności regeneracyjnych. Trawniki, które w warstwie nośnej zawierają dużo części spławialnych i często są eksploatowane (deptane), wymagają 1-2 krotnego napowietrzania w ciągu roku. W naszych warunkach klimatycznych najodpowiedniejszym okresem aeracji jest lipiec oraz wczesna jesień.

Piaskowanie. W miarę użytkowania darń staje się coraz bardziej zbita i słabo przepuszczalna cierpi na tym trawa, zwyciężają mchy, glony i chwasty. Antidotum na to a także na ciężką, gliniastą glebę jest piaskowanie trawnika. Zabieg ten polega na pokryciu jego powierzchni 3-5 milimetrową warstwą piasku. Zwiększa on przede wszystkim przepuszczalność i porowatość podłoża, dzięki czemu pojawiają się nowe, silniejsze korzenie i rozłogi traw wszelkie nierówności terenu, wygładza boisko, podwyższa poziom gruntu co powoduje zagęszczenie murawy, eliminuje powierzchniową wilgotność i mazanie się gleby. Ma na celu przeciwdziałanie filcowatości traw, utrzymanie dobrej struktury gruntu oraz regulację przepustowości darni. Efektem tych działań jest polepszenie i usprawnienie nawierzchni trawiastej obiektu sportowego. Piaskowanie przynosi najwieksze efekty stosujac ten zabieg w połączeniu z wertykulacją, aeracją, czasami wałowaniem.

Usuwanie lokalnych uszkodzeń - Uszkodzenia powstają na skutek miejscowgo intensywnego użytkowania lub niewłaściwej pielęgnacji. Usuwanie uszkodzeń polega na uzupełnieniu ubytków darnią trawnikową lub poprzez dosiew nasion w przypadku małych uszkodzeń.

Szczotkowanie. Zabieg powinno się wykonywać w miarę potrzeb średnio raz w miesiącu. Zabieg ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, podniesienie zagniecionej trawy oraz oczyszczenie płyty boiska.

Wertykulacja polega na pionowym nacięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie strzechy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Zabieg wertykulacji powinno wykonywać się w połączeniu z piaskowaniem, podsiewem oraz przerzedzenie zbyt gęstego podsiewu. Stosując wertykulację osiągamy zwiększenie elastyczności trawnika oraz zwiększenie przepuszczalności gleby zagęszczonej w dolnych warstwach

logo milicz

 logo poziome plywalnia

plywalnia

Logo OK

pgk dolina baryczy logo

 ****************************

TV pow mil

Aktywnie po dolinie Baryczy

 

autobus iskra3

 

GALEN2015

nasze dzialania2
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

SPORT W GMINIE MILICZ

BSMILICZ

NADLESNICTWO MILICZ LOGOTYP
logo ARTZBYT Milicz
tarczynski d
logo BOSS
logo km maszynybudowlane
ipad
sadzikdajczman rowery
1 baner kajaki

logo uzrodla
milicz na sportowo