Baseny są świetnym miejscem do zarówno treningu sportowego jak i rekreacji dla osób w każdym wieku. Jednak ze względu na swój publiczny charakter, mogą również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlaczego? Otóż w wodzie basenowej może znaleźć się wiele niepożądanych bakterii i związków organicznych pochodzących z naszych ciał. Znajdziemy tu między innymi ślinę, złuszczony naskórek, mocz, pot, czasami i krew oraz inne wydzieliny. Grożą nam grzybice skóry i paznokci, zapalenie spojówek, problemy z układem oddechowym i pokarmowym, a także infekcje intymne.
W regulaminie każdej pływalni znajduje się zapis o bezwzględnym nakazie umycia całego ciała pod prysznicem przed wejściem do wody. Czy wszyscy się do niego stosują? Niestety nie. Z ciekawostek, według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom USA, ludzie mają w ciągu dnia 0,14 grama fekaliów na swoich ciałach. Zaczyna się robić strasznie, prawda?
Ktoś może powiedzieć – przecież woda w basenach jest chlorowana a chlor wszystko zabija. Owszem, baseny stosują różnego rodzaju środki oczyszczania wody w basenach, a chlorowanie jest obecnie najczęściej stosowaną i najbardziej skuteczną metodą dezynfekcji wody. Jednak po pierwsze, neutralizacja nie następuje natychmiast, po drugie nie wszystkie zarazki są usuwane, po trzecie gdy związki organiczne wejdą w reakcję z chlorowaną wodą, powstają produkty uboczne w postaci chloramin. To one są przyczyną nieprzyjemnego zapachu w halach basenowych, a jego intensywność może tylko źle świadczyć o kąpiących się i ich lekceważącym podejściu do higieny osobistej.
Jak zatem uniknąć nieprzyjemności i cieszyć się pływaniem bez strachu przed złapaniem niechcianych bakterii? To proste! Wystarczy odrobina wysiłku i zastosowanie się do podstawowych zasad higieny przed i po basenie.
Prysznic przed pływaniem. Obowiązkowo należy umyć całe ciało przed wejściem do wody. Newralgiczne punkty to pachy, miejsca intymne, stopy. Nie da się tego idealnie zrobić będąc w kostiumie kąpielowym, więc najlepiej umyć się nago. Prysznice są z reguły podzielone na damskie i męskie, więc wstyd najlepiej zostawić w szatni, a postawić na higienę i komfort pływania w czystej wodzie. Należy również pamiętać aby po każdorazowym skorzystaniu z toalety w trakcie pobytu na pływalni, wejść ponownie pod natrysk.
Prysznic po pływaniu. Wbrew pozorom jest równie istotny jak mycie przed wejściem do wody. Umycie ciała po pływaniu usunie zanieczyszczenia, z którymi miała kontakt nasza skóra podczas pływania. Zmyjemy również z siebie chlor, chloraminy i bakterie. Unikniemy dzięki temu ewentualnym podrażnieniom czy wysypce.
Z reguły w strefach prysznicowych każdej pływalni znajdują się dozowniki z mydłem. Dobrym jednak nawykiem jest posiadanie własnych środków czystości dopasowanych do naszych potrzeb. Świetnym pomysłem są również kosmetyki dedykowane specjalnie dla osób korzystających z basenu. Dzięki swojemu optymalnemu składowi, skutecznie usuną chlor i jego zapach z naszej skóry.
Od czerwca 2016 roku każda pływalnia jest zobowiązana do umieszczenia informacji o stanie jakości wody na tablicy informacyjnej w miejscu widocznym dla osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport oraz na stronie internetowej jeżeli taka jest prowadzona. Dzięki temu możemy na bieżąco samodzielnie sprawdzać stan wody a także decydować się na pływalnie, w których woda jest najczystsza.
Podsumowując, to w jakiej wodzie pływamy zależy od nas samych. Zacznijmy więc od siebie i edukujmy innych, wszystkim nam przecież zależy na zdrowiu i stuprocentowej radości z pływania.
<REGULAMIN PŁYWALNI "milickaFALA">
Źródła:
Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r., w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach